نکات خرید زعفران

Download Nero Platinum 23.5.1018 Crack With Serial Key [Latest] 2021 Freeتوجه به نکات خرید زعفران کلیدی طلایی است که به شما کمک می‌کند بهترین محصول را با کیفیتی خوب و مثال‌زدنی تهیه کنید. زعفران برای هزاره‌ها است که بخشی مهم از آشپزی و فرهنگ ایرانی بوده است. آب‌وهوای ایران، زیستگاهی طبیعی و مناسب برای کشت و تولید آن است. زعفران که از خانواده‌ی گیاه زنبق شناخته می‌شود در مناطق آب‌وهوایی مدیترانه و غرب آسیا، همچنین بخش‌های کم‌باران رشد بسیار خوبی دارد. زمستا‌ن‌های سرد و تابستان گرم بدون بارش، اصلی‌ترین ویژگی است که باعث شده ظهور و کاشت این گیاه در ایران، بیشتر از مناطق دیگر باشد. زعفران نه تنها در آشپزی بلکه در تاریخ هم پیشینه‎ای طولانی و ریشه‌دار دارد. قدیمی‌ترین اسنادی که درباره‌ی مصرف زعفران در ایران به دست آمده‌، ما را به زمان پادشاهان هخامنشی می‌رساند.

استفاده از زعفران سینه‌به‌سینه و نفس‌به‌نفس از سالیان دور وجود داشته و امروز به ما رسیده است. با این وجود، گذشت زمان باعث شده تا نکات و مواردی در خرید و تهیه‌ی این طلای سرخ اهمیت پیدا کند. تا پایان همراه ما در آتسز باشید تا شما را با حیاتی‌ترین  نکات خرید زعفران و شناسایی آن آشنا کنیم.

صفر تا صد کاشت و برداشت زعفران

به جرات می‌توان گفت کیفیت زعفرانی که در ایران کاشت و برداشت می‌شود، در همه‌ی نقاط جهان زبان‌زد است. هنوز هیچ کشوری نتوانسته در رقابت تولید و کیفیت زعفران، رتبه‌ی اول را از ایران بگیرد.

زعفران یک گیاه منحصر‌به‌فرد است که تنها سه هفته در سال و در فصل پاییز شکوفا می‌شود. گیاهی بسیار ریز و انتخابی که قابلیت رشد در همه‌ی سرزمین‌ها را ندارد. گل بنفش رنگ زعفران در فاصله‌ی بسیاری کمی از زمین رشد می‌کند و برداشت آن فرآیندی حساس دارد. گل‌ها را باید قبل از طلوع خورشید و با دست از زمین جدا کرد. پس از انجام این کار، با دقتی و حساسیتی دو برابر، لازم است کلاله‌های هر زعفران را با احتیاط از شکوفه‌ها جدا شود.

هر گل در نهایت تنها سه نخ کلاله‌ی زعفران به جا خواهد گذاشت. به همین دلیل، ممکن است یک کیلوگرم زعفران از چیزی در حدود ۷۰ هزار گل تشکیل شده باشد. شاید این اصلی‌ترین دلیلی است که قیمت بالا و ارزش زیاد این ادویه را توجیه می‌کند.

نکات خرید زعفران

در آتسز بخوانید
چه نوع زعفرانی بخریم؟ انواع زعفران، تفاوت‌ها و ویژگی‌های آن

کاشت بنه زعفران

در مناطقی که برای کاشت زعفران مناسب‌اند باید بنه‌ها یا همان پیازهای زعفران را بدون معطلی و به سرعت در زمین کاشت. گیاه زعفران بهترین رشد را در آفتاب زیاد و خاک مناسب دارد. این خاک بایستی با زه‌کشی برای کاشت و برداشت محصول آماده شده باشد. در حالت آیده‌آل،‌ زمین مناسب برای کشت باید در طول مدت تابستان که بنه‌ها قابلیت کاشت و استفاده ندارند، استراحت کند و نسبتاً خشک شود.

بنه‌ها را به عمق ۱۰ سانتی‌متری زمین و فاصله‌ی ۱۰ سانتی‌متری از یک‌دیگر می‌کارند.

محافظت در برابر کنه‌ها و حشراتی که به پیاز و گیاه زعفران آسیب می‌زند هم یکی دیگر از مراحلی است که کشاورزان پیش از برداشت محصول نهایی زعفران، باید در نظر داشته باشند.

خاک خوب زه‌کشی شده، فسفر، پتاسیم، PH خنثی، مقداری مواد آلی و یک مکان آفتابی،‌ مواردی است که زعفران برای یک رشد خوب و مناسب به آن نیاز دارد.

نکات خرید زعفران

در آتسز بخوانید
دمنوش زعفران ، همان خواص زعفران

رشد گل‌ها و مراحل نهایی برداشت محصول

گل‌های زعفران معمولاً شش تا هشت هفته‌ بعد از کاشت پیاز در زمین رشد می‌کنند. شکوفه‌ها حدوداً سه هفته زمان برای رشد کامل خود نیاز دارند. بعد از گذشت این مدت، نوبت به مرحله‌ی برداشت کلاله‌ از گل‌ها است. همان طور که گفتیم هر گل در نهایت سه کلاله‌ی زعفران خواهد داشت.

یکی از سخت‌ترین مراحل تولید زعفران، برداشت آن است. ظرافت این کار تا به حدی است که هیچ‌ راهی برای برداشت مکانیکی شکوفه‌ها وجود ندارد. همچنین زمان برداشت هم از عوامل مهم دیگر است. در نتیجه، لازم است که نیروی کار انسانی زیادی برای برداشت به کار گرفته شود.بهترین زمان برای برداشت کلاله اواسط صبح و قبل از طلوع کامل خورشید است. زمانی‌که گل‌ها کاملاً باز شده‌اند و تروتازه هستند.

بعد از جدا کردن کامل کلاله‌ها را در مکانی گرم، خشک می‌کنند تا برای فروش به واسطه‌ها و کارخانه‌های بسته‎بندی آماده شود.

در مرحله‌ی آخر وقتی که گل‌دهی و رشد برگ‌های زعفران به پایان رسیده، نوبت به رشد بنه‌ها یا پیازچه‌های ماده می‌رسد که برای استفاده و کاشت در نوبت بعدی زمین، مناسب‌اند خواهد رسید. با تکمیل رشد بنه‌های دوم، رنگ برگ‌ها از سبز به زرد تغییر می‌کند و در نهایت قهوه‌ای شده و خشک می‌شوند. در برخی موارد لازم است زمین یک فصل کامل استراحت کند تا بتواند دوباره برای کاشت بنه و پرورش گیاه زعفران آماده شود.

نکته‌ی قابل توجه دیگری در مورد زعفران وجود دارد مربوط به گل‌برگ‌ها است. حتی گل‌برگ‌های زعفران هم در بازار طرفدار دارند و به فروش می‌رسند. این گلبرگ‌ها در فرانسه برای محصولات آرایشی، تزئینی و … استفاده می‌شوند.

نکات خرید زعفران

در آتسز بخوانید
فواید زعفران برای زنان ، جادوی گیاه سرخ

نکات خرید زعفران در کارخانه‌ها

در زعفران هم کیفیت و طعم آن اهمیت دارد و هم ارزش غذایی. یک قاشق زعفران عطر و طعمی بی‌نظیر و فوق‌العاده برای غذا یا نوشیدنی شما به همراه خواهد داشت. همچنین خواص آن تاثیر به سزایی روی سلامتی شما دارد. برای داشتن یک زعفران خوب باید خرید خود را از برند یا کارخانه‌ای تهیه کنید که به کیفیت و سلامت آن در تمام مراحل تولید و توزیع اعتماد دارید.

ارزش و قیمت بالای زعفران در بسیاری از موارد باعث شده سودجویان، برای کسب سود بیشتر از مواد جایگزینی مثل گلرنگ استفاده کنند. اگر چه که وقتی پودر زعفران را تهیه می‌کنید، به سختی می‌توان در ظاهر تفاوت بین زعفران و گلرنگ را تشخیص داد، اما نشانه‌های واضحی در مورد کلاله‌های زعفران و کلاله‌های گلرنگ وجود دارد که کار را راحت می‌کند.

یک راه آسان دیگر هم وجود دارد! آتسز سال‌ها در تلاش است تا محصولات غذایی مثل زعفران را با بهترین کیفیت و به صورت ارگانیک به دست مصرف‌کنندگان مختلف در ایران و نقاط دیگر جهان برساند. خرید زعفران از آتسز برای‌تان تضمین کیفیت و سلامت محصول را به دنبال خواهد داشت.

گذشته از این موضوع، اگر قصد داشته باشید اطلاعات خود را در مورد نکات خرید زعفران کامل کنید، لازم است به سه معیار اصلی که در هربار خرید بهتر است به دنبال آن‌ها باشید دقت کنید:‌

  1.   نخ‌های زعفران (کلاله‌ها) همه قرمز رنگ هستند (رنگ‌های دیگری مثل نارنجی یا زرد مربوط به کلاله‌ی زعفران نیست).
  2.   وقتی نخ‌ها را لمس می‌کنید، نخ‌ها باید کاملاً خشک و شکننده باشند.
  3.   عطر‌وبوی زعفران قوی و تازه است. وقتی زعفران واقعی را روی زبان خود می‌گذارید طعمی تلخ خواهد داشت. اگر طعم شیرینی حس کنید احتمال تقلبی بودن آن زیاد است.

نکات خرید زعفران

در آتسز بخوانید
قیمت زعفران ، همه‌ی آن‌چه که این طلای سرخ را گران می‌کند!

رنگ و اندازه‌ی نخ‌های زعفران

اخیراً محصولاتی وارد بازار شده‌اند که شباهت آن‌ها به زعفران باعث شده برای بسیاری از مشتریان مشکل‌آفرین باشد و محصول مناسب و باکیفیت را نتوانند تهیه کند.

به جز سه معیاری که در بخش قبل از آن‌ها صحبت کردیم، رنگ و اندازه‌ی کلاله‌های زعفران هم می‌تواند یکی دیگر از راهنمایی کاربردی به حساب بیاید.

وقتی که زعفران‌های آسیاب‌ نشده‌ را بررسی می‌کنید، نخ‌های بسیار بلند و قرمزی که در آن وجود دارد، اولین نشان تقلبی بودن کلاله‌ها است. کلاله‌های زعفران واقعی، هیچ‎گاه بلندی چشم‌گیر و قابل توجه‌ای ندارند و این می‌تواند به این معنی باشد که نخ‌ها رنگ شده است و زعفران واقعی نیستند.

رگه‎‌های نارنجی یا زرد در داخل تارهای زعفران هم عامل دیگری برای تقلبی بودن محصول است. همه‌ی کلاله‌های زعفران دارای رنگی قرمز و یک‌دست‌اند. هیچ کدام از کلاله‌ها رنگی به جز‌ء قرمز، مثل نارنجی پررنگ یا زرد نخواهند داشت. بودن این رنگ‌ها در میان کلاله‌ها به معنی رنگ شدن کلاله‌ها یا وجود گلرنگ به جای زعفران است.

نکته‌ی بعدی که در خرید زعفران باید در نظر داشته باشید قیمت زعفران است. قیمت بالای زعفران همیشه نمی‌تواند ضامن کیفیت و اصالت محصول باشد. به عبارت دیگر، قیمت زعفران به میزان برداشت در کشور مبداء و تعداد واسطه‌هایی که قبل از رسیدن به دست شما در آن دخالت داشته‌اند هم بستگی دارد.

نکات خرید زعفران

در آتسز بخوانید
خرید زعفران ؛ طلای سرخ ایران زمین

تفاوت و نکات خرید زعفران پودر شده و نخ آن

اگر تمایل داشته باشید از سلامت کیفیت و اصالت زعفران اطمینان پیدا کنید،‌ توصیه می‌شود خرید نخ‌های زعفران را به پودر آن ترجیح دهید. زیرا در این صورت است که به راحتی می‌توان موارد و نکات خرید زعفران را در تقلبی بودن یا نبودن آن تشخیص داد. از طرفی، عطر و بوی کلاله‌ها در مدت زمان بیشتری باقی خواهد ماند و ارزش غذایی خود را دیرتر از زعفران پودر شده از دست می‌دهند.

با خرید نخ‌های زعفران به راحتی می‌توانید در هر زمانی که نیاز داشتید آن را بسابید، پودر کنید و بیشترین رنگ و کیفیت را داشته باشید. زعفران نه تنها در پخت غذا بلکه در تهیه انواع دم‌نوش‌ها، چای‌ها و دسر‌ها و بستنی‌ها کاربرد دارد و طعمی به یاد ماندنی از خود به جا می‌گذارد.

نکات خرید زعفران

در آتسز بخوانید
بسته بندی زعفران ؛ اصلی‌ترین بخش فروش و نگهداری طلای سرخ

جمع‌بندی

آوازه‌ی طعم و بوی زعفران در همه‌ی جای جهان شنیده شده است. یکی از محبوب‌ترین و خوشمزه‌ترین ادویه‌هایی که طعم و عطری متفاوت به غذا و خوراکی‌های شما می‌دهد. مقدار کمی از زعفران می‌تواند جادوی آشپزی شما باشد که همه‎‌ی اعضای خانواده را عاشق دست‌پخت‌تان می‌کند! دقیقا به همین دلیل، لازم است دقت و توجه کافی به نکات خرید زعفران داشته باشید تا در زمان تهیه و خرید، بهترین محصول را انتخاب کنید، لذیذ‌ترین غذا را فراهم کنید و به‌یاد‌ماندنی‌ترین ساعات را در کنار خانواده و عزیزان‌تان بگذرانید.

ما در آتسز با انگیزه و تلاش بی‌وقفه، سعی کرده‌ایم سهم کوچکی در لحظات خوش و خوشمزه‌ی شما داشته باشیم. می‌توانید با مراجعه به فروشگاه آتسز بهترین کیفیت از زعفران را به خانه‌ی خود ببرید.

مشتاق شنیدن سوال‌ها و نظرات شما در این باره‌ایم. با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *