قیمت زعفران

قیمت زعفران و گرانی آن یکی از چیزهایی است که می‌تواند بسیار تعجب‌برانگیز باشد. شاید جالب باشد که بدانید قیمت بالای این ادویه‌ی منحصر‌به‌فرد، تنها متعلق به یک کشور و یا یک منطقه‌ی خاص نیست. درواقع مراحل کاشت، برداشت، تولید و خواص بی‌نظیر آن است که باعث شده تبدیل به یک محصول قیمتی شود. این طلای سرخ نه تنها قیمتی متفاوت دارد بلکه صاحب تاریخچه و سرنوشتی متفاوت در بیشتر ادیان و تمدن‌های مختلف است. زعفران که به عنوان پادشاه ادویه‌ها شناخته می‌شود، از 5000 سال پیش در بین‌النهرین باستان وجود داشت.  یکی از ادویه‌های مورد علاقه فینیقی‌ها بود که بازرگانان آن را در تمام سفرها، همراه خود می‌بردند. رومیان و یونانیان باستان از آن برای عطر دادن به حمام استفاده می‌کرد. از مراحل تولید و کاشت زعفران خبر دارید؟  شاید اگر مراحل کاشت و ظرافت‌های تولید آن را بدانید، گرانی قیمت زعفران، قابل درک‌تر باشد. برای آشنایی با این مراحل تا پایان مطلب همراه ما در آتسز بمانید.

کشت و قیمت زعفران

در مقایسه با سایر گیاهانی که می‌توانند در چندین منطقه مختلف در سراسر جهان رشد کنند و کیفیت یکسانی از محصول را داشته باشند؛ گیاه زعفران، یک گیاه بسیار ریز و انتخابی است که قابلیت کشت در همه‌ی سرزمین‌ها را ندارد و تنها مخصوص به برخی مناطق است. زعفران بی‌نظیر است زیرا فقط سه هفته در سال شکوفا می‌شود و فرآیند برداشت و تولید آن گران‌تر از سایر ادویه‌ها است. تمام زعفران‌هایی که در جهان توزیع می‌شوند تنها از یک بخش کوچک گیاه زعفران، به نام کلاله تولید می‌شوند. به کلاله گل زعفران «زعفران کروکوس» هم می‌گویند.
هر گل تنها 3 کلاله دارد. در سه هفته‌ی برداشت زعفران، کشاورزان و زعفران‌کاران هر روز، قبل از طلوع خورشید، گل‌های کوچک زعفران را از زمین می‌کنند، کلاله‌های زعفران را از آن بیرون می‌آورند و برای خشک شدن و آسیاب شدن جمع‌آوری می‌کنند. نکته‌ی جالبی که می‌تواند در قیمت زعفران گرمی تاثیر داشته باشد این است که زعفران توانایی تولید مثل ندارد و هر ساله‌ توسط انسان در زمین کاشته می‌شود.

تنها برای تولید یک کیلو ادویه زعفران، باید در حدود 200,000 گل انتخاب و کلاله‌های آن‌ها جدا شود. به همین دلیل است که قیمت یک‌ کیلو زعفران بسیار بالا است. تا جایی که در بازارهای جهانی ممکن است تا چهارهزاردلار هم معامله شود.
گیاه زعفران یک گیاه بسیار انتخابی است که در هرجایی رشد نخواهد کرد. به شرایط خاص آب و هوایی مانند آفتاب زیاد،  باران، دما و خاک مناسب با کودهای طبیعی نیاز دارد تا به راحتی رشد کند. به همین دلیل ادویه زعفران ایرانی، بهترین کیفیت را در جهان دارد. زیرا که آب‌وهوای ایران، زیستگاه‌ طبیعی گل زعفران است و برای عملکرد‌ آن فضا و محیط مناسبی را دارد.

قیمت زعفران

در آتسز بخوانید
خرید زعفران ؛ طلای سرخ ایران زمین

روند استخراج زعفران

تا به امروز، هیچ روش مکانیزه‌ای برای برداشت و جدا کردن صحیح کلاله از زعفران به وجود نیامده است. جالب است بدانید که مزرعه زعفران باید در پایان فصل برداشت تا شروع فصل برداشت بعدی، استراحت کند. بنابراین یک مزرعه‌ی زعفران تنها یک‌بار در سال قابل کشت است و امکان استفاده‌ی از آن نیست. شاید بتوان یکی از دلایل گرانی قیمت زعفران را در این مورد پیدا کرد.

گل‌ها هم کوچک هستند و در ارتفاع بسیار کمی و نزدیک به زمین رشد می‌کنند. همین باعث خواهد شد روند کل کار زیاد باشد.
از آن‌جا که نخ‌ها بسیار ظریف هستند، هر نخ زعفران باید تک‌تک با دست و به آرامی و لطافت برداشته شود. این یک فرآیند زمان‌بر و ملایم است. در نهایت از هر گل زعفران تنها 2تا3 کلاله‌ی زعفران جدا می‌شود. کلاله‌ها پس از جدا شدن از گل، به سرعت ماهرانه خشک می‌شوند تا رنگ قرمز پررنگ و طعم بی‌نظیر خود را حفظ کنند و از رطوبت هنگام بسته‌بندی جلوگیری شود.
مهم‌ترین موارد برای برداشت زعفران با کیفیت بالا که عامل اصلی برای تغییر کیفیت زعفران هر منطقه است، شامل موارد زیرد است:

  • ژنتیک گیاه
  • آب‌وهوا
  • خاک

قیمت زعفران

قیمت زعفران گرمی یا اونس

عموما هرجایی که « قیمت زعفران » را دیده‌ می‌شود، منظور قیمت هر نخ زعفران است. زعفران در شکل‌های دیگری مثل روغن یا پودر هم در بازار به فروش می‌رسد که ممکن است قیمت و کیفیت متفاوت‌تری داشته باشد.
در خرید زعفران، بیشتر خرید نخ‌های آن توصیه می‌شود. زیرا که راه‌های تشخیص خالص بودن و اصالت پودر یا روغن زعفران به مراتب سخت‌تر و حتی غیرممکن‌ است.

همان‌طور که می‌دانید مردم در کشورهای مختلف از واحد‌های مختلفی برای اندازه‌گیری وزن استفاده می‌کنند. برای زعفران از دو معیار اندازه‌گیری «گرم» و «اونس» بیشتر از دیگر معیارها استفاده می‌شود. به‌ طور کلی «اونس» در انگلستان محبوب است و «گرم» در بسیاری از مناطق دیگر جهان، مثل ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد و قیمت زعفران گرمی بررسی می‌شود.
از این‌ها گذشته، قیمت زعفران در کشورهای مختلف به موارد تاثیرگذاری مثل کشور، مبداء، مارک، نوع، کیفیت، مقدار و غیره بستگی دارد.

در آتسز بخوانید
شربت زعفران ؛ جادویی از سلامت جسم و روح

دمنوش زعفران ، همان خواص زعفران

خواص دارویی زعفران

زعفران یک ادویه گران قیمت است اما فواید آن و نحوه تولید آن، قیمت زعفران را توجیه می‌کند. در اینجا برخی از خواص دارویی زعفران آورده شده است:

  1. به افسردگی و اضطراب کمک می‌کند
  2. خاصیت ضد سرطانی دارد
  3. میزان کلسترول و تری گلیسیرید را تنظیم می‌کند
  4. سلامت چشم را حفظ می‌کند
  5. مشکلات قاعدگی را برطرف می‌کند
  6. به مشکلات پوستی کمک می‌کند
  7. باعث افزایش نشاط و تقویت ایمنی می‌شود
در آتسز بخوانید
خواص زعفران ؛ طلای سرخ

فواید زعفران برای زنان ، جادوی گیاه سرخ

عمده و خرده فروشی قیمت زعفران

مانند بسیاری از محصولات، قیمت عمده فروشی از قیمت خرده فروشی زعفران کمتر است. از آن‌جا که با نگه‌داری درست و بسته‌بندی مناسب زعفران، کیفیت آن تا یک‌سال تغییری پیدا نمی‌کند، می‌توانید برای کمتر کردن قیمت زعفران و خرید آن، خرید‌ خود را به صورت عمده انجام دهید.

پیشنهاد ما به شما این است که در سایت آتسز قیمت‌ زعفران و محصولات مرتبط با آن را بررسی کنید و با یک روش مطمئن و آسان، زعفرانی با کیفیت و خوب داشته باشید. فرآورده‌های حاصل از زعفران به عنوان شربت، موارد دارویی، ادویه و … در دسترس شما است.

قیمت زعفران

معیارهای زعفران باکیفیت

منابع رشد زعفران در مناطق مختلفی از مدیترانه، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا و ایران وجود دارد به همین دلیل، کیفیت‌های مختلفی از زعفران هم می‌توان پیدا کرد.
برخی از فروشگاه‌ها و تولید‌کنندگان ممکن است برای کسب سود حداکثر به فکر مخلوط کردن مقدار کمی از زعفران با ادویه‌های ارزان‌تر باشند. بنابراین چگونه باید زعفران با کیفیت را تشخیص داد و خریداری کرد؟
برخی نشانه‌های مشترک وجود دارند که در هنگام خرید، می‌توانند معیار خوبی برای کنترل کیفی زعفران و تناسب آن با قیمت باشند.

رنگ

احتمالا سریع‌ترین و خالص‌ترین نشانه‎‌ی زعفران خالص و تقلبی، رنگ آن است. تمام نخ‌های زعفران خوب، با رنگ قرمز تیره هستند.
اگر زعفران را به صورت پودری خرید می‌کنید، ممکن است نتوانید اصالت آن را تشخیص دهید زیرا که برخی تولیدکنندگان ارزان قیمت زعفران، ترجیح می‌دهند نخ‌های ماده‌ی خوراکی دیگری مثل گلرنگ را در زعفران مخلوط کنند. برای همین بهتر است از خرید پودر زعفران خودداری کنید.

قیمت زعفران

طعم و بو

کیفیت زعفران مورد نظر را با حس چشایی و بویایی خود بررسی کنید. اگر یک نخ زعفران را در دهان خود بگذارید و طعم آن کاملا شیرین باشد، آن جعلی است.

بسته‌بندی

بسته‌بندی زعفران باید در یک ظرف کوچک، ضدهوا و ضدنور باشد که مشخصات ثبت‌شده در مورد سلامت کیفی آن بر روی بسته ثبت شده باشد. اگر می‌بینید زعفران در بسته‌های بزرگ و به صورت فله‌ای به فروش می‌رسد ممکن است ترکیب با دیگر ادویه‌ها باشد.

در آتسز بخوانید
بسته بندی زعفران ؛ اصلی‌ترین بخش فروش و نگهداری طلای سرخ

بافت

در معیارهای بررسی کیفیت زعفران به سراغ بافت آن بروید. یک نخ زعفران باید خشک و شکننده باشد. اگر کمی نرم باشد یا شکنندگی زیادی نداشته باشد، به این معنی است که برای افزایش وزن در بسته رطوبت باقی‌مانده است و کیفیت زعفران را تحت تاثیر قرار داده است.

قیمت زعفران

جمع‌بندی

اگر تا به این‌جا همراه ما بوده‌اید، پس اکنون می‌دانید که روند کشت، تولید، محدودیت‎های پرورش و اهمیت زیاد زعفران، از دلایلی است که باعث شده قیمت زعفران زیاد باشد و تبدیل به گران‌ترین ادویه در میان تمام ادویه‌های قابل استفاده در جهان شود. به خاطر همین است که زعفران را بیشتر به نام طلای سرخ می‌شناسند و از آن یاد می‌کنند. باید قبول کنیم که طعم منحصربه‌فرد آن به اندزه قیمت زعفران، مناسب و قابل قبول است. محققان در بررسی خواص زعفران به این نتیجه رسیده‌اند که زعفران می‌تواند به افرادی که سعی در کاهش وزن دارند کمک کند. شما چه فواید و خواص دیگری برای زعفران می‌شناسید؟
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید محصولات زعفران و قیمت آن با آتسز در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *