دمنوش دارچین

اگرسلامت پوست و جوانی‌تان برای شما مهم است و به دنبال راهی برای حفظ و مراقبت آن هستید، باید به شما بگوییم آب در کوزه و ما تشنه لبان می‌گردیم! دارچین رمز جوانی است و مصرف روزانه‌ی آن سلامت و جوانی انسان را حفظ می‌کند. بهترین دارو برای دردهای عضلانی است و در سال‌های اخیر صنعت دارویی درمانی آمریکای شمالی و کانادا، به فکر استفاده از دارچین در ترکیب‌های شیمیایی و دارو افتاده‌اند. کرم‌هایی به بازار این کشورها آمده است که در ترکیب آن‌ها دارچین وجود دارد و برای رفع درد و بازگشت سلامت پوست صورت به کار می‌روند. دارچین هم مانند بسیاری از گیاهان هم مصرف غذایی، هم مصرف دارویی و هم مصرف نوشیدنی دارد که در برنامه‌های روزانه یا مهمانی‌ها می‎تواند گنجانده شود. امروز قصد داریم یکی از مصارف این گیاه را باهم بررسی کنیم. تا‌به‌حال تجربه‌ی نوشیدن دمنوش دارچین را داشته‌اید؟ اگر نه، همراه ما در آتسز باشید تا با این فرآورده‌ی جذاب آشنا شوید.

تاریخچه دارچین

دارچين يا دارچيني، قطعات خشك شده وكوبيده شده‌ی پوست درختاني از جنس Cinnamomum است كه در داروها و غذاها، به‌عنوان ادويه مورد استفاده قرار می‌گیرد. درخت دارچين1تا 3 متر بلندی‌ دارد، در میان دسته‌ی گیاهان همیشه سبز است و از تمام قسمت‌های آن بوی مطبوعی به مشام می‌رسد. از برگ و شاخه‌های کوچک درخت، اسانس دارچین می‌گیرند و پوست شاخه‌های قطور را از درخت جدا می‌کنند تا به صورت قطعات خشک لوله‌ مانند یا کوبیده (به همان صورتی که وجود دارد) به بازار عرضه کنند و به مصارف خانگی و صنعتی برسانند.

هنديان به عنوان ادويه، مصريان باستان در مواردی مثل خوشبوكنند‌ه‌ی مشروبات و موميايی كردن و چينينان و روميان به صورت‌های ديگر در تاریخ خود از دارچین استفاده می‌کردند.

خواص دارچین

طعم دمنوش دارچین

دارچین طعم متفاوتی دارد که اگر در تمام غذاها و نوشیدنی‌ها از آن استفاده شود، بلافاصله قابل تشخیص است. طعم و بوی خاص طبیعی که به‌طور عادی بدون قند و شیرینی است. دمنوش دارچین می‌تواند به یک نوشیدنی بدون شکر برای جایگزینی با  نوشیدنی‌های شیرین شده، تبدیل شود.

در آتسز بخوانید
دمنوش زعفران ، همان خواص زعفران

طرز تهیه دمنوش دارچین

بعد از آشنایی با تاریخچه و طعم دارچین؛ این ماده‌ی جادویی و فوق‌العاده، وقت آن رسیده به سراغ طرز تهیه‌ی دمنوش آن برویم. چای دارچین یا دم‌نوش آن به دو صورت می‌توان مورد استفاده قرار بگیرد. در روش‌هایی مثل همراه مواد خوراکی دیگری مثل چای سبز، چای سیاه، زنجفیل و … یا خود چوب دارچین به عنوان دمنوش اصلی به اضافه‌ی شیرین‌کننده‌های اختیاری دیگری، مثل عسل یا شیره و… از دمنوش دارچین استفاده می‌کنند. آتسز سعی دارد همواره بهترین دم‌نوش‌ها و نوشیدنی‌ها را از مواد طبیعی و اصیل تولید کند و برای ساختن دقایق به‌یادماندنی از تجربه‌ی یک طعم جدید و متفاوت، همراه شما باشد. دمنوش دارچین آتسز انتخاب خوبی برای شماست. با این حال اگر قصد و زمان درست کردن یک دم‌نوش خانگی را دارید در ادامه همراه ما بمانید.

چای دارچین

مواد لازم برای دمنوش دارچین :

 • دارچین (پودر یا چوب)
 • آب جوش
 • شیرین‌کننده‌ی دم‌نوش ( عسل، شکر و…)

چای دارچین

مراحل تهیه‌ی چای دارچین

آب را در قوری بریزید و تا زمان به جوش رسیدن آن صبر کنید. اگر از چوب دارچین استفاده می‌کنید، چوب‌ها را شسته، خرد کنید و به آب در حال جوش اضافه کنید، شعله را کم کنید و بگذارید به مدت 15 دقیقه بجوشد تا عصاره‌‌ی آن آزاد شود. بعد از این مراحل، از روی حرارت بردارید و بگذارید اندکی دیگر بماند تا دم‌نوش به آرامی دم بکشد.
اگر به جای چوب دارچین از پودر دارچین استفاده خواهید کرد، آب جوش را در یک فنجان بریزید؛ پودر دارچین را به آن اضافه کنید؛ هم بزنید و کمی منتظر بمانید تا دم‌نوش شما برای نوشیدن آماده شود.

به همین آسودگی، دمنوش شما آماده است. می‌توانید برای شیرین شدن آن از مواد قندی دلخواه خود استفاده کنید و نوش جان کنید.

در آتسز بخوانید
خواص دمنوش گل محمدی ؛ معجزه‌گر طبیعی

دمنوش دارچین با چای سبز یا چای سیاه

این ترکیب یکی از بیشترین و پرکاربردترین ترکیب‌های استفاده از چای دارچین است. شاید بتوان گفت بیشترین استقبالی که از دارچین در نوشیدنی‌ها می‌شود، مربوط به همین دمنوش چای سیاه و دارچین است.

مواد لازم

 • چای سبز یا  سیاه (1 قاشق چای‌خوری)
 • دارچین (1 چوب دارچین)
 • آب جوش (1.5 فنجان)
 • شیرین‌کننده

مراحل تهیه

آب را به جوش آورید، چای سبز یا چای سیاه و چوب دارچین را به آن اضافه کنید و در حدود 8تا 10 دقیقه فرصت بدهید تا دم بکشد. آب جوشیده برای چای سبز باید تا حدود 80درجه سانتی‌گراد و برای چای سیاه باید تا حدود 100 درجه سانتی‌گراد باشد. با گذشتن از این مراحل دمنوش دارچین شما آماده شده. از صافی رد کنید، در فنجان بریزید و با مقداری شیرین‌کننده مثل عسل طبیعی از نوشیدن آن لذت ببرید.

دمنوش دارچین با زنجبیل

مواد لازم

 • دارچین (پودر یا چوب دارچین)
 • زنجبیل تازه
 • آب جوش
 • شیرین کننده

طرز تهیه

آب را در یک قوری بریزید و بگذارید به جوش آید. زنجبیل تازه حلقه‌حلقه شده و چوب دارچین را به آن اضافه کرده و بگذارید 5 تا 10 دقیقه، با دمای کم بجوشد تا عصاره آن آزاد شود. چای دارچین و زنجبیل آماده است، آن را از صافی رد کنید، در فنجان بریزید و با شیرین‌کننده دلخواه خود بنوشید.

ترکیب دمنوش دارچین با دیگر گیاهان

دارچین همواره با ترکیب‌های دیگری از موادغذایی استفاده می‌شود که به این روش می‌توان خواص آن را دوچندان کرد و از خواص ماده‌ی دوم هم برای مصارف درمانی و… بهره برد. در این‎جا برای آشنایی بیشتر دارچین با دیگر ترکیب‌ها به چند مورد از آن اشاره خواهیم کرد.

در آتسز بخوانید
خواص دمنوش به ، داروی طبیعی لاغری

دارچین و لیمو

ترکیب دارچین و لیموترش یک درمان‌گر طبیعی است که برای کاهش وزن، کاهش درد مفاصل و تحریک متابولیسم، خاصیت‌های بی‌نظیری دارد. این دو ترکیب، از مواد غذایی روزانه‌ای هستند که به راحتی در هر خانه‌ای یافت می‌شود. اگر شما جزو افرادی هستید از مکمل‌های دارویی استفاده می‌کنید تا به تقویت دستگاه ایمنی بدنتان کمک کنید، استفاده از این ترکیب می‌تواند برای شما پیشنهاد خوبی باشد. لیموترش و دارچین هر دو حاوی خواص فوق‌العاده‌ای هستند که بدون تحمیل عوارض جانبی، باعث افزایش سلامتی بدن می‌شوند.

دارچین و زنجبیل

این نوشیدنی یکی از راه‌های طبیعی تسکین و کاهش درد قاعدگی خانم‌هاست و برای این دوران بسیار مفید است. دارچین تاثیر زیادی در زیاد شدن نیروی جنسی، رفع دردهای عضلانی، رفع سوء هاضمه، به‌ویژه در مورد نفخ دارد و بهترین بادشکن معده است.
در گردش خون بسیار اثرگذار است و به‌علت داشتن تانن، اثر مفیدی در درمان اسهال دارد. یکی دیگر از اثرات درمانی ترکیب دمنوش دارچین برای لاغری مفید است این دم‌نوش با زنجیبل در بیماری‌های قندی است و همچنین چربی و کلسترول خون را کاهش داده و در درمان تب و سرماخوردگی، اثر درمانی فوق‌العاده‌ای دارد.

دارچین و وانیل

وانیل به‌خاطر عطر و بوی فوق‌العاده‌ای که دارد فرآورده‌های بسیاری از آن گرفته می‌شود. وانیل را می‎‌توانید در ترکیب با چای دارچین دم و میل کنید. از خواص دمنوش دارچین و وانیل هرچه برایتان بگوییم، کم گفته‌ایم اما برای آشنایی بیشتر به برخی از خواص دارچین و وانیل اشاره خواهیم کرد. از جمله‌ی این خواص کمک به درمان قاعدگی‌های نامنظم و تقویت قوای جنسی است. لاغری و کاهش درد، دندان درد، معده و کاهش کلسترول خون و قلب و… از دیگر اثرات درمانی وانیل است.

دارچین و سیب

این دم نوش بسیار آرامش‌بخش برای رفع خستگی مناسب است. پس از یک روز پر مشغله می‌توانید با استفاده از سیب، این دم‌نوش خوشمزه را تهیه و میل کنید. سیب دارای خواصی مثل تمیزکنندگی بدن است و به علت پکتین زیاد آب اضافی بدن را خارج می‌کند. سیب برطرف کننده‌ی اسهال، بهترین درمان برای سرفه و گرفتگی صدا، کمک برای جذب کلسیم غذا، اشتهاآور و التهاب کلیه است. دارچین و سیب با ترکیبی از بهترین خواصی که هردو این مواد دارند، یکی از بهترین داروهای طبیعی برای درمان سرماخوردگی است.

دمنوش دارچین

دارچین و نعنا فلفلی

گیاه نعناع فلفلی و ترکیب آن با دارچین یک داروخانه‌ی تمام عیار است که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها می‌توان به این ترکیب مراجعه کنید و دنبال درمان بیماری‌ خود باشید. از خواص این ترکیب ضد گرفتگی گوارشی، ضد نفخ، مسکن، ضدعفونی کننده،‌ عرق‌آور، ضد سرفه، ضد خارش، آرام‌بخش، بی‌حس‌کننده موضعی، خنک‌کننده پوستی، گرم‌کننده بدن، رقیق‌کننده خون و صفراآور است.
دمنوش دارچین هم کم خونی را درمان می‌کند. فشار خون را بالا می‌برد و جریان خون را تسریع می‌کند. از خواص گوارشی نعناع می‌توان به رفع سوء هاضمه و نفخ،‌ رفع آروغ و سکسکه، کم کننده ترشح مخاط معدی، اشتها آور، رفع دل‌درد، رفع تهوع، صفراآور، رفع تهوع صبحگاهی، تقویت معده رفع سنگ کیسه صفرا اشاره کرد. دارچین به دلیل منیزم و پتاسیم می‌تواند باز کننده عروق خونی نیز باشد .دارچین رگ‌ها را باز می‌کند و اثر خوبی در گردش خون دارد.

دارچین و انار

دارچین و انار یکی از بهترین و مفیدترین دم‌نوش‌های مخصوص فصل پاییز است که با هر مزاج و طبعی توانایی سازگاری دارد و می‌توان از خواص فوق‌العاده آن بهره برد. از خواص بی‌نظیر این ترکیب باید به کاهنده‌ی کلسترول خون، درمان‌کننده‌ی کبد، از بین برنده جوش صورت و آکنه‌ها، پاکسازی خون، درمان آفت دهان و شست‌وشو‌دهنده رسوبات کیسه صفرا اشاره کرد.

دمنوش به و دارچین

دارچین دوست بسیاری از دمنوش‌ها است که در ترکیب با آن‌ها یک نوشیدنی بسیار مقوی و دلچسب رو پدید می‌آورد. خواص خود دارچین شامل آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات ضدالتهابی است که قلب را سالم نگه‌ می‌دارد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. دارچین با سطح کلسترل خون را متعادل می‌کند وپایین آوردنده‌ی فشار خون است.

در آتسز بخوانید
خواص دمنوش نعناع ؛ 20 خاصیت شگفت‌انگیز این گیاه خنک

خواص دارچین

تا به این‌جا همواره از دمنوش دارچین و طرز تهیه و ترکیبات آن با دیگر گیاهان گفتیم، حالا وقت آن رسیده از خواص این ماده‌ی جادویی صحبت کنیم و با آن آشنا شویم:

کنترل قند خون

دارچین به مقاومت بدن افراد مبتلا به بیماری دیابت کمک می‌کند و انسولین طبیعی در بدن این افراد ترشح می‌کند. همچنین تاثیر بسیار زیادی در کنترل قند خون دارد.

کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید

می‌تواند به طور غیرمستقیم قند و چربی بدن را کنترل کند و یا حتی کاهش دهد. مصرف دارچین، با کاهش سطح کلسترول بد، بنام LDL و تری گلیسیرید و افزایش سطح کاسترول خوب بنام HDL ، همراه است.

جلوگیری از ابتلا به آلزایمر

مطالعات و تحقیقات نشان داده است که عصاره دارچین می‌تواند به پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر کمک کند و تاثیرگذار باشد. دو ترکیب موجود در آن، بنام اپیکاتچین و سینامالدهاید، ممکن است به مبارزه با از دست دادن حافظه کمک کند.

کاهش احتمال ابتلا به سرطان

دارچین به‌خاطر دارا بودن خواص آنتی‌اکسیدانی که دارد از تخریب DNA، جهش سلولی و رشد تومورهای سرطانی جلوگیری می‌کند. خواص دارویی ذکرشده‌ به علت وجود ماده‌ای به‌نام سینامالدهید است. همچنین این خاصیت باعث می‌شود سلول‌های مستعد ابتلا به سرطان، خودبه‌خود تخریب شوند و احتمال ابتلا به سرطان در بدن انسان، کاهش پیدا کند.

دمنوش دارچین

تقویت سیستم ایمنی بدن

گلبول‌های سفید خون در حفاظت از سیستم ایمنی بدن مفید هستند. ویتامین ث موجود در زعفران، تعداد گلبول‌های سفید خون را افزایش داده و باعث تقویت سیستم دفاعی و ایمنی بدن انسان می‌شود.

پیشگیری از بیماری های قلبی

دمنوش دارچین با داشتن خواص ضدالتهابی که دارد می تواند از قلب و شریان‌های اطراف آن، در برابر عفونت و آسیب‌ها محافظت کند و سلامت انسان را در برابر بیماری‌های قلبی تضمین کند.

در آتسز بخوانید
/خواص دمنوش بابونه ، معجزه‌گر طبیعی

سلامت پوست

ترکیب عسل و دارچین از تجویزاتی است که اطبای سنتی برای درمان آکنه‌های پوستی به افراد پیشنهاد می‌کنند. دارچین به‌خاطر خواص آنتی‌باکتریال و ضدمیکروبی خود از پوست در برابر سوزش، جوش، حساسیت و عفونت محافظت می‌کند. روغن دارچین باعث کاهش تورم، درد و قرمزی پوست می‌شود.

تقویت قلب

مصرف دمنوش دارچین باعث بهبود گردش و تصفیه خون می‌شود و در نتیجه برای سلامت قلب مفید است. با کمک به انعقاد سلول‌های خون در جلوگیری از خونریزی‌‌ها مؤثر است. از دیگر فواید دارچین می‌توان به تأثیر آن در افزایش گردش خون و افزایش سرعت بهبود بخش‌های آسیب‌دیده‌ی بدن اشاره کرد.

تغذیه با شیر مادر

همچنین ادعا شده است که دارچین می تواند در ترشح سالم شیر مادر تاثیرگذار باشد و می تواند به تخلیه ادرار نیز کمک کند.

دمنوش دارچین برای پریودی

دارچین همانند بسیاری از داروهای گیاهی به کاهش و تسکین درد‌های دوره قاعدگی و اختلالات آن کمک می‌کند. در طب سنتی دارچین را گیاهی قاعده‌آور می‌شناسند که باعث تسهیل و کاهش خون‌ریزی رحم می‌شود.

کاهش وزن

دمنوش دارچین برای لاغری یکی از انتخاب‌هایی است که اگر به فکر کاهش وزن هستید می‌توانید سراغ آن بروید. گنجاندن این دم‌نوش در برنامه‌ی غذایی شما با افزایش متابولیسم بدن به روند کاهش وزن کمک خواهد کرد.

عوارض دمنوش دارچین

مصرف بیش از حد و زیاده‌روی در استفاده از دارچین می‌تواند عوارض زیادی داشته باشد. این عوارض می‌تواند از کاهش سطح خون تا افزایش گرمای بدن را باعث شود. به‌طور کلی دارچین نه تنها ادویه‌ی مضری نیست، بلکه فواید بسیاری دارد اما مثل همه‌ی موادغذایی نباید به دلیل وجود خواص بسیار در استفاده‌ی آن، حد تعادل را رعایت نکرد. برخی از عوارض مصرف بی‌اندازه‌ی دارچین در ادامه برای دانش بیشتر ذکر شده است.

دمنوش دارچین

در آتسز بخوانید
خرید دمنوش ، راز و رمز یک خرید خوب

زایمان زودرس

ممنوعیت مصرف دارچین برای زنان باردار وجود دارد. به این دلیل که مصرف دارچین در زنان باردار می‌تواند منجر به زایمان زودرس و یا انقباضات رحمی شود.

قندخون

همان‌گونه که می‌تواند قند خون را کاهش دهد، استفاده از روغن چوب دارچین سیلان می‌تواند منجر به افت شدید در سطح قندخون شود. پس مراقب باشید بیش از 2-3 قطره از عصاره روغن چوب دارچین سیلان در نوشیدنی‌های کافیئن‌دار خود نریزید!

آلرژی

بعضی از افراد هستند که ممکن است نسبت به دارچین حساسیت داشته باشند، عوارضی مثل آبریزش بینی؛ اشک یا درد چشم، سرگیجه و حالت تهوع از جمله علائمی است که در افراد آلرژیک به دارچین بروز پیدا می‌کند.

در آتسز بخوانید
خواص دمنوش آویشن ، طبیب‌الاطبای گیاهان

تحریک پوست

اگر روغن دارچین را بدون رقیق کردنش لمس کنید، پوست شما را تحریک می کند و احساس سوزش می کند.

حرارت بدن

مصرف دارچین می‌تواند باعث افزایش حرارت بدن ‌شود و واکنش‌هایی همچون ترک خوردن لب، تاول دهان و دور چشم و جوش زدن شود.

تضاد با آنتی بیوتیک

دارچین مانند آنتی بیوتیک عمل می‌کند. به همین دلیل اگر آنتی بیوتیک مصرف می‌کنید، خوردن دارچین می‌تواند تداخل دارویی داشته باشد و باعث آسیب‌هایی به سلامتی شما شود. زیرا دوز آن ۲ برابر می‌شود و به همین دلیل مصرف دارچین هیچ‌گاه به همراه داروهای شیمیایی مورد توصیه نیست.

دمنوش دارچین

سخن آخر

هیچ‌گاه نمی‌توان به‌طور قطع درمانی‌های شیمیایی و سنتی را جایگزین یک‌ دیگر دانست و از مصرف و استفاده‌ی دیگری منع کرد. درواقع می‌توان این‌طور به نتیجه رسید که گیاهان و مواد طبیعی در زمان و استفاده‌ی مناسب خود، بهترین درمان و پیشگیری را خواهند داشت و درمان‌های پزشکی و شیمیایی نیز در برخی موارد بهترین و سریع‌ترین درمان هستند. زیاده‌روی در هردوی آن‌ها عوارض و آسیب‌های به دنبال خواهد داشت. دارچین که مصارف مختلفی دارد، یکی از بهترین انتخاب‌هایی است که در غذا، نوشیدنی‌ها، دسرها و… استفاده شود. نکته‌ی جالب این‌که دارچین در دفع و از بین بردن حشرات ریز نیز بسیار تاثیر دارد.
دمنوش دارچین یک انتخاب دوست‌داشتنی و خوشمزه است که با ترکیب دیگر گیاهان و مواد؛ خواصی دوچندان پیدا می‌کند و یکی از آرامش‌بخش‌ترین نوشیدنی‌ها برای رهایی از فشار و استرس‌های روزمره است. شما به بو و طعم دارچین علاقه دارید؟ تا چه اندازه و در چه مصارفی از دارچین استفاده می‌کنید؟ چه ترکیب دیگری با دارچین به عنوان دم‌نوش پیشنهاد شماست؟ از تجربه های خود درباره برای ما بنویسید. ما منتظر شنیدن و به اشتراک گذاشتن نظرات و تجریبات شما هستیم.

1 فکر کردم “دمنوش دارچین: رمز و رازی از جوانی با خواص دارچین

  سلام
  مطالب بسیارررررررررر مفید و جامع و کامل بود
  خیلی استفاده کردم
  عالی بود و کلملا مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *