دمنوش دارچین

اگرسلامت پوست و جوانی‌تان برای شما مهم است و به دنبال راهی برای حفظ و مراقبت آن هستید، باید به شما بگوییم آب در کوزه و ما تشنه لبان می‌گردیم! دارچین رمز جوانی است و مصرف روزانه‌ی آن سلامت و جوانی انسان را حفظ می‌کند. بهترین دارو برای دردهای عضلانی است و در سال‌های اخیر صنعت دارویی درمانی آمریکای شمالی و کانادا، به فکر استفاده از دارچین در ترکیب‌های شیمیایی و دارو افتاده‌اند. کرم‌هایی به بازار این کشورها آمده است که در ترکیب آن‌ها دارچین وجود دارد و برای رفع درد و بازگشت سلامت پوست صورت به کار می‌روند. دارچین هم مانند بسیاری از گیاهان هم مصرف غذایی، هم مصرف دارویی و هم مصرف نوشیدنی دارد که در برنامه‌های روزانه یا مهمانی‌ها می‎تواند گنجانده شود. امروز قصد داریم یکی از مصارف این گیاه را باهم بررسی کنیم. تا‌به‌حال تجربه‌ی نوشیدن دمنوش دارچین را داشته‌اید؟ اگر نه، همراه ما در آتسز باشید تا با این فرآورده‌ی جذاب آشنا شوید.

تاریخچه دارچین

دارچين يا دارچيني، قطعات خشك شده وكوبيده شده‌ی پوست درختاني از جنس Cinnamomum است كه در داروها و غذاها، به‌عنوان ادويه مورد استفاده قرار می‌گیرد. درخت دارچين1تا 3 متر بلندی‌ دارد، در میان دسته‌ی گیاهان همیشه سبز است و از تمام قسمت‌های آن بوی مطبوعی به مشام می‌رسد. از برگ و شاخه‌های کوچک درخت، اسانس دارچین می‌گیرند و پوست شاخه‌های قطور را از درخت جدا می‌کنند تا به صورت قطعات خشک لوله‌ مانند یا کوبیده (به همان صورتی که وجود دارد) به بازار عرضه کنند و به مصارف خانگی و صنعتی برسانند.

هنديان به عنوان ادويه، مصريان باستان در مواردی مثل خوشبوكنند‌ه‌ی مشروبات و موميايی كردن و چينينان و روميان به صورت‌های ديگر در تاریخ خود از دارچین استفاده می‌کردند.

خواص دارچین

طعم دمنوش دارچین

دارچین طعم متفاوتی دارد که اگر در تمام غذاها و نوشیدنی‌ها از آن استفاده شود، بلافاصله قابل تشخیص است. طعم و بوی خاص طبیعی که به‌طور عادی بدون قند و شیرینی است. دمنوش دارچین می‌تواند به یک نوشیدنی بدون شکر برای جایگزینی با  نوشیدنی‌های شیرین شده، تبدیل شود.

در آتسز بخوانید
دمنوش زعفران ، همان خواص زعفران

طرز تهیه دمنوش دارچین

بعد از آشنایی با تاریخچه و طعم دارچین؛ این ماده‌ی جادویی و فوق‌العاده، وقت آن رسیده به سراغ طرز تهیه‌ی دمنوش آن برویم. چای دارچین یا دم‌نوش آن به دو صورت می‌توان مورد استفاده قرار بگیرد. در روش‌هایی مثل همراه مواد خوراکی دیگری مثل چای سبز، چای سیاه، زنجفیل و … یا خود چوب دارچین به عنوان دمنوش اصلی به اضافه‌ی شیرین‌کننده‌های اختیاری دیگری، مثل عسل یا شیره و… از دمنوش دارچین استفاده می‌کنند. آتسز سعی دارد همواره بهترین دم‌نوش‌ها و نوشیدنی‌ها را از مواد طبیعی و اصیل تولید کند و برای ساختن دقایق به‌یادماندنی از تجربه‌ی یک طعم جدید و متفاوت، همراه شما باشد. دمنوش دارچین آتسز انتخاب خوبی برای شماست. با این حال اگر قصد و زمان درست کردن یک دم‌نوش خانگی را دارید در ادامه همراه ما بمانید.

چای دارچین

مواد لازم برای دمنوش دارچین :

 • دارچین (پودر یا چوب)
 • آب جوش
 • شیرین‌کننده‌ی دم‌نوش ( عسل، شکر و…)

چای دارچین

مراحل تهیه‌ی چای دارچین

آب را در قوری بریزید و تا زمان به جوش رسیدن آن صبر کنید. اگر از چوب دارچین استفاده می‌کنید، چوب‌ها را شسته، خرد کنید و به آب در حال جوش اضافه کنید، شعله را کم کنید و بگذارید به مدت 15 دقیقه بجوشد تا عصاره‌‌ی آن آزاد شود. بعد از این مراحل، از روی حرارت بردارید و بگذارید اندکی دیگر بماند تا دم‌نوش به آرامی دم بکشد.
اگر به جای چوب دارچین از پودر دارچین استفاده خواهید کرد، آب جوش را در یک فنجان بریزید؛ پودر دارچین را به آن اضافه کنید؛ هم بزنید و کمی منتظر بمانید تا دم‌نوش شما برای نوشیدن آماده شود.

به همین آسودگی، دمنوش شما آماده است. می‌توانید برای شیرین شدن آن از مواد قندی دلخواه خود استفاده کنید و نوش جان کنید.

در آتسز بخوانید
خواص دمنوش گل محمدی ؛ معجزه‌گر طبیعی

دمنوش دارچین با چای سبز یا چای سیاه

این ترکیب یکی از بیشترین و پرکاربردترین ترکیب‌های استفاده از چای دارچین است. شاید بتوان گفت بیشترین استقبالی که از دارچین در نوشیدنی‌ها می‌شود، مربوط به همین دمنوش چای سیاه و دارچین است.

مواد لازم

 • چای سبز یا  سیاه (1 قاشق چای‌خوری)
 • دارچین (1 چوب دارچین)
 • آب جوش (1.5 فنجان)
 • شیرین‌کننده

مراحل تهیه

آب را به جوش آورید، چای سبز یا چای سیاه و چوب دارچین را به آن اضافه کنید و در حدود 8تا 10 دقیقه فرصت بدهید تا دم بکشد. آب جوشیده برای چای سبز باید تا حدود 80درجه سانتی‌گراد و برای چای سیاه باید تا حدود 100 درجه سانتی‌گراد باشد. با گذشتن از این مراحل دمنوش دارچین شما آماده شده. از صافی رد کنید، در فنجان بریزید و با مقداری شیرین‌کننده مثل عسل طبیعی از نوشیدن آن لذت ببرید.

دمنوش دارچین با زنجبیل

مواد لازم

 • دارچین (پودر یا چوب دارچین)
 • زنجبیل تازه
 • آب جوش
 • شیرین کننده

طرز تهیه

آب را در یک قوری بریزید و بگذارید به جوش آید. زنجبیل تازه حلقه‌حلقه شده و چوب دارچین را به آن اضافه کرده و بگذارید 5 تا 10 دقیقه، با دمای کم بجوشد تا عصاره آن آزاد شود. چای دارچین و زنجبیل آماده است، آن را از صافی رد کنید، در فنجان بریزید و با شیرین‌کننده دلخواه خود بنوشید.

ترکیب دمنوش دارچین با دیگر گیاهان

دارچین همواره با ترکیب‌های دیگری از موادغذایی استفاده می‌شود که به این روش می‌توان خواص آن را دوچندان کرد و از خواص ماده‌ی دوم هم برای مصارف درمانی و… بهره برد. در این‎جا برای آشنایی بیشتر دارچین با دیگر ترکیب‌ها به چند مورد از آن اشاره خواهیم کرد.

در آتسز بخوانید
خواص دمنوش به ، داروی طبیعی لاغری

دارچین و لیمو

ترکیب دارچین و لیموترش یک درمان‌گر طبیعی است که برای کاهش وزن، کاهش درد مفاصل و تحریک متابولیسم، خاصیت‌های بی‌نظیری دارد. این دو ترکیب، از مواد غذایی روزانه‌ای هستند که به راحتی در هر خانه‌ای یافت می‌شود. اگر شما جزو افرادی هستید از مکمل‌های دارویی استفاده می‌کنید تا به تقویت دستگاه ایمنی بدنتان کمک کنید، استفاده از این ترکیب می‌تواند برای شما پیشنهاد خوبی باشد. لیموترش و دارچین هر دو حاوی خواص فوق‌العاده‌ای هستند که بدون تحمیل عوارض جانبی، باعث افزایش سلامتی بدن می‌شوند.

دارچین و زنجبیل

این نوشیدنی یکی از راه‌های طبیعی تسکین و کاهش درد قاعدگی خانم‌هاست و برای این دوران بسیار مفید است. دارچین تاثیر زیادی در زیاد شدن نیروی جنسی، رفع دردهای عضلانی، رفع سوء هاضمه، به‌ویژه در مورد نفخ دارد و بهترین بادشکن معده است.
در گردش خون بسیار اثرگذار است و به‌علت داشتن تانن، اثر مفیدی در درمان اسهال دارد. یکی دیگر از اثرات درمانی ترکیب دمنوش دارچین برای لاغری مفید است این دم‌نوش با زنجیبل در بیماری‌های قندی است و همچنین چربی و کلسترول خون را کاهش داده و در درمان تب و سرماخوردگی، اثر درمانی فوق‌العاده‌ای دارد.

دارچین و وانیل

وانیل به‌خاطر عطر و بوی فوق‌العاده‌ای که دارد فرآورده‌های بسیاری از آن گرفته می‌شود. وانیل را می‎‌توانید در ترکیب با چای دارچین دم و میل کنید. از خواص دمنوش دارچین و وانیل هرچه برایتان بگوییم، کم گفته‌ایم اما برای آشنایی بیشتر به برخی از خواص دارچین و وانیل اشاره خواهیم کرد. از جمله‌ی این خواص کمک به درمان قاعدگی‌های نامنظم و تقویت قوای جنسی است. لاغری و کاهش درد، دندان درد، معده و کاهش کلسترول خون و قلب و… از دیگر اثرات درمانی وانیل است.

دارچین و سیب

این دم نوش بسیار آرامش‌بخش برای رفع خستگی مناسب است. پس از یک روز پر مشغله می‌توانید با استفاده از سیب، این دم‌نوش خوشمزه را تهیه و میل کنید. سیب دارای خواصی مثل تمیزکنندگی بدن است و به علت پکتین زیاد آب اضافی بدن را خارج می‌کند. سیب برطرف کننده‌ی اسهال، بهترین درمان برای سرفه و گرفتگی صدا، کمک برای جذب کلسیم غذا، اشتهاآور و التهاب کلیه است. دارچین و سیب با ترکیبی از بهترین خواصی که هردو این مواد دارند، یکی از بهترین داروهای طبیعی برای درمان سرماخوردگی است.

دمنوش دارچین

دارچین و نعنا فلفلی

گیاه نعناع فلفلی و ترکیب آن با دارچین یک داروخانه‌ی تمام عیار است که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها می‌توان به این ترکیب مراجعه کنید و دنبال درمان بیماری‌ خود باشید. از خواص این ترکیب ضد گرفتگی گوارشی، ضد نفخ، مسکن، ضدعفونی کننده،‌ عرق‌آور، ضد سرفه، ضد خارش، آرام‌بخش، بی‌حس‌کننده موضعی، خنک‌کننده پوستی، گرم‌کننده بدن، رقیق‌کننده خون و صفراآور است.
دمنوش دارچین هم کم خونی را درمان می‌کند. فشار خون را بالا می‌برد و جریان خون را تسریع می‌کند. از خواص گوارشی نعناع می‌توان به رفع سوء هاضمه و نفخ،‌ رفع آروغ و سکسکه، کم کننده ترشح مخاط معدی، اشتها آور، رفع دل‌درد، رفع تهوع، صفراآور، رفع تهوع صبحگاهی، تقویت معده رفع سنگ کیسه صفرا اشاره کرد. دارچین به دلیل منیزم و پتاسیم می‌تواند باز کننده عروق خونی نیز باشد .دارچین رگ‌ها را باز می‌کند و اثر خوبی در گردش خون دارد.

دارچین و انار

دارچین و انار یکی از بهترین و مفیدترین دم‌نوش‌های مخصوص فصل پاییز است که با هر مزاج و طبعی توانایی سازگاری دارد و می‌توان از خواص فوق‌العاده آن بهره برد. از خواص بی‌نظیر این ترکیب باید به کاهنده‌ی کلسترول خون، درمان‌کننده‌ی کبد، از بین برنده جوش صورت و آکنه‌ها، پاکسازی خون، درمان آفت دهان و شست‌وشو‌دهنده رسوبات کیسه صفرا اشاره کرد.

دمنوش به و دارچین

دارچین دوست بسیاری از دمنوش‌ها است که در ترکیب با آن‌ها یک نوشیدنی بسیار مقوی و دلچسب رو پدید می‌آورد. خواص خود دارچین شامل آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات ضدالتهابی است که قلب را سالم نگه‌ می‌دارد و سیستم ایمن