بدون شک تا به حال با زعفران، این ادویه‌ی جهانی و گران قیمت آشنا شده‌اید. زعفران یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین محصولاتی است که نه تنها در ایران، بلکه در نقاط مختلف جهان برای خود محبوبیت زیادی کسب کرده‌ است. فواید و خواص این طلای سرخ تنها در رنگ و بوی آن خلاصه نمی‌شود و تنها مورد استفاده‌ی آن، در غذاها نیست. دمنوش‌، شربت، بستنی‌ و … همه از موارد مختلفی است که می‌توانید ردپای خوش‌طعم و مزه‌ی زعفران را در آن‌ها پیدا کنید. در کنار همه‌ی این‌ها، بسته بندی زعفران از اهمیت بسیاری برخوردار است. این اهمیت می‌تواند به دلیل نقشی که در فروش آن دارد، معنا پیدا کند. همیشه بسته‌بندی و نحوه‌ی ارائه‌ی محصول به افراد، رمز موفقیت آن در فروش است. بسته بندی زعفران هم در این تعریف قرار دارد. البته که فاکتورهای بسیار مهم و اساسی دیگری در بسته بندی زعفران وجود دارد که همواره باید آن‌ها را در نظر داشت. شما درباره‌ی صفر تا صد بسته بندی زعفران چه می‌دانید؟ اگر مشتاق کسب اطلاعات بیشتر هستید، همراه ما درآتسز باشید.

چرا زعفران به بسته‌بندی نیاز دارد؟

از نظر فیزیکی، بسته‌بندی کالا باعث می‌شود که کالای مورد نظر در برابر خطرات احتمالی در حین حمل‌ونقل محافظت شود. همچنین بسته‌بندی می‌تواند در هنگام ذخیره‌سازی و استفاده‌ی مصرف‌کننده، نقش مهمی داشته باشد. به همین دلایل است که بسته بندی زعفران نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌های تولید آن است. علاوه‌ بر همه‌‌ی آن‌چه که گفته شد، زعفران یک ماده‌ی خوراکی معطر و طعم‌دار است که بسته‌بندی آن باید بتواند به عنوان محافظ زعفران دربرابر تاثیرات فیزیکی، بیولوژیکی، شیمیایی و خارجی نقشی داشته باشد. این محافظت شامل حفاظت دربرابر تغییرات دما، ضربه و لرزش هم هست. زعفران کالای گران‌قیمتی است، منطقی است اگر هنگام انتخاب روی کیفیت بسته‌بندی آن سرمایه‌گذاری شود.

بسته بندی زعفران

اصلی‌ترین شرایط تاثیرگذار بر بسته بندی زعفران

همان‌طور که گفتیم زعفران ماده‌ای است که کنترل و بسته‌بندی آن می‌تواند بر حفظ و سلامت آن تاثیر بگذارد. مدت زمانی که می‌تواند سالم باشد و از فساد دور باشد تا چندسال است اما بسته‌بندی درست و اصولی آن هم می‌تواند کمک زیادی به این افزایش این مدت زمان بکند. بسته بندی زعفران باید از نظر زیست‌شناختی آن را در برابر میکروارگانیسم‌ها، جوندگان کوچک و جانوران ریز حفظ کند. از نظر شیمیایی هم محیط می‌تواند بر کیفیت زعفران تاثیر بگذارد. رطوبت، نور و نفوذ اکسیژن عاملی برای بد شدن طعم، بو و رنگ زعفران است. برای حفظ کیفیت آن از نظر عوامل آسیب‌زننده‌ی داخلی، زعفران باید در محیط هوای خشک، تاریک و خنک نگه‌داری شود.

در آتسز بخوانید
خرید زعفران ؛ طلای سرخ ایران زمین

قیمت زعفران ، همه‌ی آن‌چه که این طلای سرخ را گران می‌کند!

راحتی و رفتار مصرف‌کننده در بسته بندی زعفران

این که چه افرادی مشتری و خریدار زعفران هستند می‌تواند در بسته‌بندی آن تاثیرگذار باشد. اگر زعفران برای فروش کلی بسته‌بندی می‌شود یا برعکس، برای فروش به خرده‌فروش‌ها آماده می‌شود، هردوی این‌ها می‌توانند در کیفیت بسته‌بندی تاثیر داشته باشد. ویژگی‌های بسته‌بندی مانند سهولت دسترسی، کار با آن، نمایان بودن محصول و توانایی برگشت مقدار اضافی به داخل بسته‌بندی، در راحتی استفاده از محصول تاثیر دارد. این نوع ویژگی‌ها در هنگام فروش به مشتریان خرده فروشی، ارزش و مزیت‌های رقابتی بسیاری پیدا می‌کنند.

اطلاعات محصول روی بسته‌بندی

به طور معمول روی برچسب بسته، اطلاعات مربوط به محصول زعفران ثبت شده است. اطلاعاتی مثل نشان‌دادن ارزش غذایی، ماندگاری، وزن خالص، اطلاعات تولیدکننده، توضیح درباره‎ی مواد اولیه و… . همچنین این اطلاعات می‌تواند شامل اطلاعات تکمیلی بیشتری مثل تهیه‌ی دستورالعمل‌های مختلف برای پخت و پز باشد. این اطلاعات می‌تواند در انتخاب محصول توسط شما تاثیر بگذارد زیرا که باعث خواهد شد با توجه به میزان وزن مورد نظر یا حتی زمان ماندگاری زعفران بسته‌بندی شده، در انتخاب‌های خود تجدید نظر کنید. به همین دلیل است که همیشه به خریداران محصولات مختلف از جمله زعفران توصیه می‌شود از توجه و دقت در برچسب اطلاعات محصول غافل نشوند و سازندگان محصول هم با دقت و صداقت کافی به تولید و ثبت این برچسب بپردازند.
آتسز یکی از انتخاب‌هایی است که می‌تواند در این مورد پاسخ‌گوی اعتماد شما باشد و محصولی با کیفیت و ماندگاری خوب در اختیار مشتریان خود قرار دهد. اگر مشتاق خرید زعفران بسته‌بندی شده هستید، بد نیست نگاهی به محصولات فروشگاه آتسز داشته باشید.

شکل بسته بندی زعفران

بسته بندی زعفران به طور کلی در دو بخش اصلی تعریف می‌شود. بسته‌بندی درونی و بسته‌بندی بیرونی محصول. بسته‌بندی درونی درواقع همان بخشی است که کلاله‌های زعفران در آن قرار می‌گیرد و مسئولیت حفاظت زعفران از نفوذ گرما، سرما، نور و … را دارد. محصول در نهایت در بسته‌بندی بیرونی قرار می‌گیرد. این نوع از بسته‌بندی، بخش اصلی و زیباترین بسته بندی زعفران است که مسئولیت جلب توجه مشتریان و مصرف‌کنندگان را به عهده دارد. بیشترین تلاش و طراحی‌ متفاوتی که بر روی بسته بندی زعفران انجام می‌شود، مربوط به همان بسته‌بندی بیرونی است. بسته‌بندی خلاقانه کیفیت و دوام محصول را افزایش می‎دهد. طراحی یک بسته‌بندی مناسب در زعفران باید باعث ایجاد حس آرامش در مشتری و مصرف‌کننده باشد. زیرا بیشترین عاملی که می‌تواند در مرحله‌ی اول تاثیرگذاری خود را برای انتخاب مشتریان ثابت کند، احساسات آن‌ها است. برای همین است که درگیر کردن احساسات افراد با دیدن شکل بسته‌بندی، به ویژه بسته بندی زعفران ، می‌تواند نقش بسیار زیادی در فروش آن داشته باشد.
عوامل دیگری مثل سایز، تسهیل در باز و بسته شدن ظرف و نگه‌داری آسان زعفران هم در انتخاب و طراحی آن اهمیت دارد.

بسته بندی زعفران

در آتسز بخوانید
خواص زعفران ؛ طلای سرخ

فواید زعفران برای زنان ، جادوی گیاه سرخ

جنس بسته بندی زعفران

در بخش‌های پیشین اشاره کردیم که طراحی و بسته‌بندی زعفران نقش مهمی در ماندگاری آن دارد. انتخاب مواد و فن‌آوری‌های مختلف در بسته‌بندی، می‌تواند کیفیت و طراوت زعفران را در هنگام توزیع و ذخیره سازی، تعیین کند. موادی که به طور سنتی در بسته‌بندی زعفران مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل این مواد است:

 • شیشه
 • فلز
 • پلاستیک
 • کاغذ
 • چوب ( در برخی طراحی‌ها و موارد خاص)

ظروف شیشه‌ای

شیشه تقریبا با هر محصول غذایی از جمله زعفران از نظر شیمیایی بی‌اثر است. علاوه‌بر این زعفران به بسته‌بندی خاصی نیاز دارد که مواد به کاررفته در آن، نتواند تاثیری در کیفیت زعفران داشته باشد. بسته‌ی شیشه‌ای برای گازها و بخارهای هرمتیک است و می‌توان نقش مهمی در حفظ طراوت زعفران برای طولانی مدت داشته باشد. شیشه سفت و محکم است، عایق‌بندی خوبی را ایجاد می‌کند و انعطاف‌پذیر است. می‌تواند به اشکال مختلف تولید شود.
بسته‌بندی شیشه‌ای زعفران به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد که کیفیت زعفران را ببینند. مهم است که بدانید بسته‌بندی شیشه‌ای زعفران قابلیت استفاده‌ی مجدد را دارد و قابل بازیافت است یا خیر.

با همه‌ی این گفته‌ها، بسته‌بندی شیشه‌ای معایبی هم در خود دارد. معایبی مثل:

 • سنگینی
 • افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل
 • شکستگی بر اثر فشار، ضربه، یا شوک حرارتی

بسته بندی زعفران

بسته‌بندی فلزی زعفران

ظروف فلزی (قلع) گزینه‌های مختلفی برای ساخت بسته بندی زعفران ارائه می‌دهند. این یکی از محافظت‌های فیزیکی عالی در برابر تاثیرات خارجی است. شکل‌پذیری و پتانسیل تزئینی خوبی دارد و مهم‌تر از همه؛ قابل بازیافت است. بسته‌های کم‌عرض فلزی برای تارها و دانه‌های زعفران استفاده می‌شود. ظروف قلع اندود معمولا ماده‌ای لاک مانند بر روی آن زده می‌شود تا مانعی برای بی‌اثر کردن ترکیبات شیمیایی بین فلز و زعفران باشند. این بسته‌بندی فلزی علاوه‌بر خاصیتی که دارد، یک مانع عالی در برابر گازها؛ بخار آب، نفود نور و بو است. وزن کم و مقاومت مکانیکی این بسته‌بندی باعث شده تا حمل و نگهداری آن دوام بیشتری داشته باشد.

بسته بندی زعفران

ظروف پلاستیکی

پلاستیک‌ها توسط پلیمریزاسیون چگالشی، یا پلیمریزاسیون اضافی واحد‌های مونومر ساخته می‌شوند. برداشت شما از این فرآیند، یک فعالیت شیمیایی است. درست است؟ خب برای این‌که خیالتان آسوده شود بهتر است بدانید که پلاستیک یک محصول شیمیایی است که در ساخت آن بسیار دستکاری شده و آسیب‌ها و مضرات آن در رابطه با بسته بندی زعفران از بین برده شده است. به همین دلیل است که استفاده از پلاستیک برای زعفران و بسته‌بندی آن مزایای بسیاری دارد. این می‌تواند به اشکال مختلف ساخته شود و انعطاف‌پذیری قابل توجهی در طراحی ارائه می‌دهد. پلاستیک‌ها با طیف گسترده‌ای از خصوصیات فیزیکی و نوری ارزان و سبک در بازار موجود هستند. در حقیقت بسیاری از پلاستیک‌ها قابل چاپ هستند و به راحتی می‌توان آن‌ها را چاپ کرد. بزرگ‌ترین عیبی که می‌توان در مورد بسته‌بندی پلاستیکی زعفران دانست این است که نفوذپذیری متغیر آن‌ها در برابر نور، گازها، بخار و مولکول‌های سبک و کم‌وزن، کم است.

در بسته‌بندی پلاستیکی، خطر انتقال اجزای شیمیایی از بسته‌بندی پلاستیکی به داخل زعفران وجود دارد. بنابراین باید اطمینان حاصل شود که بسته‌بندی، مطابق با تمام نیازهای مورد استفاده به عنوان یک بسته‌بندی غذایی تولید می‌شود.
با وجود نگرانی‌هایی که در مورد ایمنی استفاده از بسته‌بندی‌های پلاستیکی وجود دارد، این نوع از بسته‌بندی به خاطر هزینه‌های پایین تولید، همچنان افزایش یافته است و مورد استقبال کارخانه‌های و شرکت‌های تولید‌کننده‌ی زعفران است.

بسته‌بندی کاغذی

در بسته‌بندی‌های خرده‌فروشی زعفران، بیشترین موادی که برای تزئین هسته اصلی بسته‌بندی استفاده می‌شود، کاغذ یا مقوا است. بسته کاغذ بیرونی شامل طراحی چاپ شده و اطلاعات محصول است که معمولا بسته‌بندی اولیه که از جنس شیشه، قلع یا ظروف پلاستیکی است را در بر می‌گیرد. شاید بتوان گفت که زیباترین بسته بندی زعفران در قسمت بیرونی بسته انجام می‌شود. همچنین از مقوا برای ساخت ظروف حمل‌ونقل استفاده می‌شود. مثل جعبه و کارتن بسته‌بندی زعفران.

در آتسز بخوانید
دمنوش زعفران ، همان خواص زعفران

شربت زعفران ؛ جادویی از سلامت جسم و روح

نحوه‎ی تست کیفیت زعفران

چند مورد اساسی و مهم در نحوه‌ی کیفیت تست زعفران وجود دارد که می‌توان با تکیه بر این چند مورد و انجام آن، تا حد بسیار زیادی به به کیفیت و اصالت زعفران پی ببرید:

 1. ترد و شکنندگی: زعفران واقعی باید بین انگشتان ترد و خشک باشد. پس از مالیدن آن توسط انگشت‌ها، رنگ زرد روی انگشت باقی بماند.
 2. بو: بو و عطر زعفران واقعی بسیار متفاوت و خاص است.
 3. رنگ: رنگ زعفران مرغوب، تیره یا نارنجی مایل به قرمز است.
 4. شکل: در بسته‌هایی که ممکن است به جای زعفران واقعی فروخته شود، کلاله‌های گلرنگ به جای کلاله‌ی زعفران قرار می‌دهند. برای تشخیص این دو از هم، شما باید قادر به مشاهده‌ی دانه‌های تکی زعفران در بسته‌بندی باشید. این درحالی است که کلاله‌های گلرنگ به هم متصل هستند و به راحتی از هم جدا نمی‌شوند.
 5. قیمت: در هیچ کدام از بازارها، چه بازارهای جهانی و چه بازارهای داخلی، چیزی به نام زعفران ارزان وجود ندارد. بنابراین سنجش قیمت زعفران برای واقعی بودن یا نبودن آن می‌تواند به شما کمک کند.

بسته بندی زعفران

جمع‌بندی

در مقام جمع‌بندی یک‌بار دیگر باید به اهمیت بسته بندی زعفران تاکید کنیم. این بسته‌بندی درونی آن است که می‌تواند یک محافظ خوب و مطمئن در برابر از بین رفتن عطر، طعم و خاصیت آن باشد. در قدم بعدی، بسته‎بندی بیرونی زعفران اهمیت پیدا می‌کند. بروز خلاقیت طراحان، تنوع رنگ‌های مختلف، زیبایی‌های بصری و جذابیت بیشتر محصول در بخش بیرونی زعفران نشان داده می‌شود و می‌تواند مسئولیت جلب مشتری را به عهده داشته باشد. اکنون که با صفر تا صد بسته بندی زعفران آشنا شدید، شما برای ما بنویسید.

چه مواردی در بسته‌بندی این طلای سرخ است که برای شما اهمیت دارد؟ جنس شیشه‌ای، فلزی یا پلاستیکی بسته‌بندی؛ کدام یک انتخاب شماست؟ اگر قرار باشد به عنوان یک طراح در مورد بسته‌بندی‌های زعفران که محصولات صادارتی به خارج از کشور هستند، تصمیم‌گیری کنید، توجه شما بیشتر بر روی کدام یک از طراحی قسمت‌های بسته‌بندی است؟ برای اشتراک نظرات و سوالات خود با آتسر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *