انواع زعفران

Download Nero Platinum 23.5.1018 Crack With Serial Key [Latest] 2021 Freeزعفران طلای سرخ و ارزشمندی است که نام آن با کشور عزیزمان پیوند خورده است. این گیاه دارویی خوش عطر و رنگ، یکی از بهترین و با ارزش‌ترین گیاهانی است که در ایران می‌روید و به عنوان یک کالای صادراتی به دیگر کشورها صادر می‌شود. گیاه زعفران انواع مختلفی دارد که شاید کمتر کسی آن را بشناسد و تفاوت و ویژگی‌های آن را بداند. در این مطلب قصد داریم درباره انواع گوناگون زعفران، خواص و ویژگی‌های هر یک از آن‌ها برای شما بگوییم. اگر شما هم از طرفداران این گیاه جذاب، خوشمزه و خوشبو هستید، ما را در آتسز همراهی کنید:

زعفران چیست؟

 

شاید بهتر باشد ‌پیش از آنکه انواع زعفران را بشناسیم و درباره ویژگی‌ و تفاوت‌های هر کدام صحبت کنیم و بدانیم که زعفران چیست؟

زعفران گران‌ترین و پرخاصیت‌ترین گیاه در سراسر دنیاست که به عنوان یک داروی گیاهی بسیار مفید در مناطقی مانند ایران، مصر، ترکیه، ایتالیا، اسپانیا و سوییس رشد می‌کند. گیاه زعفران، در واقع به شکل پیاز زعفران است که به وسیله یک پوشال قهوه‌ای رنگ محافظت می‌شود. زمانی که پیاز زعفران درون خاک کاشته می‌شود، شروع به رشد می‌کند و در آن یک ساقه و در نهایت یک گل بنفش رنگ با شش گلبرگ زیبا نمایان می‌شود. درون این گل بنفش رنگ، سه کلاله سرخ وجود دارد که گلبرگ‌ها از آن محافظت می‌کنند. این سه کلاله خوش‌رنگ، همان زعفران ارزشمند و پرطرفدار است.

آیا درباره انواع زعفران‌‌ها اطلاعاتی دارید؟ به نظر شما شناختن هر نوع زعفران چه کمکی به انتخاب شما می‌کند؟

 

انواع زعفران

انواع زعفران را بشناسیم

 

زعفران با خواص فوق‌العاده‌اش انواع گوناگونی دارد که افراد زیادی از آن بی‌اطلاع‌اند. اما شناخت انواع زعفران و ویژگی‌ها و تفاوت‌های آن به شما کمک می‌کند که انتخاب و خرید راحت‌تر و هوشمندانه‌تری را داشته باشید.

به طور کلی گیاه زعفران به پنج نوع تقسیم می‌شود:

  1. نگین
  2. سرگل
  3. پوشال
  4. دختر پیچ
  5. سفیدی (ریشه یا خامه)
در آتسز بخوانید
خرید زعفران ؛ طلای سرخ ایران زمین
  1. زعفران نگین

 

بهترین و مرغوب‌ترین نوع زعفران که طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد، زعفران نگین یا زعفران نگینی است. این نوع زعفران که به عنوان گرانبهاترین نوع در میان زعفران‌های موجود در بازار شناخته می‌شود، قدرت رنگ‌دهی بسیار بالایی دارد و برای افرادی که رنگ زعفران برایشان اهمیت زیادی دارد مناسب است.

زعفران نگین ویژگی‌های مخصوص با خودش را دارد که آن را از سایر انواع زعفران جدا می‌کند. کلاله‌های زعفران نگینی کاملا از هم جدا هستند و انتهای آن‌ها به هیچ عنوان سفید یا شیری رنگ نیست. در واقع زمانی که به زعفران نگین نگاه می‌کنید دسته سرخ و زیبایی از زعفران یکدست را می‌بینید. همچنین این نوع زعفران هیچگونه فرخوردگی ندارد و به صورت صاف هستند.

 

خود زعفران نگین براساس برخی از ویژگی‌هایی که دارد، به انواع زیر تقسیم می‌شود:

 

زعفران نگین سوپر: این مدل از زعفران نگینی از معروف‌ترین انواع زعفران در ایران و دنیاست که جزو محصولات صادراتی به شمار می‌رود‌. زعفران نگین سوپر ظاهر بسیار زیبا و رنگ‌دهی قوی دارد.

 

 زعفران شبه نگین: این مدل زعفران کیفیتی پایین‌تری نسبت به زعفران نگین دارد. اما کیفیت، رنگ دهی و عطر آن برای مصرف خانگی بسیار مناسب است. به همین دلیل هم با نام شبه نگین معروف شده است.

 

زعفران نگین پرسی: زعفران نگین پرسی به دلیل آنکه هنگام فراوری، کلاله‌های زعفران پرس می‌شوند و به حالت تخت در می‌آیند، با این نام معروف شده است. این مدل زعفران در بازار چندان زیاد نیست اما کیفیت بسیار خوبی دارد.

 

انواع زعفران-زعفران نگین

در آتسز بخوانید
بسته بندی زعفران ؛ اصلی‌ترین بخش فروش و نگهداری طلای سرخ
  1. زعفران سرگل

 

از انواع دیگر زعفران که به عنوان یکی از پرطرفدارترین انواع آن یاد می‌شود، باید با زعفران سرگل اشاره کنیم. این نوع زعفران را با نام‌های دیگری مانند سر ریشه، ممتاز یا سر قلم هم می‌شناسند.

زعفران سرگل کلاله‌های کاملا جدا از هم و سرخ‌رنگ دارد و کلاله‌های آن بسیار ضخیم است. سرگل از زعفران‌های صادراتی، مرغوب و مناسب آشپزی است که بسیاری از رستوران‌ها آن را انتخاب می‌کنند. عطر و رنگ زعفران سرگل آنقدر زیاد است که مقدار کمی از آن می‌تواند غذا یا چای را بسیار خوشرنگ و بو کند.

 

انواع زعفران-زعفران سرگل

در آتسز بخوانید
خواص زعفران ؛ طلای سرخ
  1. زعفران پوشال

 

بیشتر افراد با شنیدن نام زعفران فقط کلاله‌های قرمز رنگ و یکدست را تصور می‌کنند‌. در حالیکه نوعی از زعفران به نام پوشال وجود دارد که بخش سرخ رنگ کلاله و بخش زرد رنگ آن به نام خامه را در برمی‌گیرد. امکان تقلبی بودن زعفران پوشال بسیار کم است. زیرا کلاله‌ها همراه با خامه زعفران هستند و این ویژگی نشان از اصل بودن آن دارد. زعفران پوشال حالت فرخورده و در هم فرو رفته دارد و رنگ دهی آن بسیار بالاست. اگر دوست دارید یک زعفران مرغوب با عطر و رنگ خوب و درصد اصالت بالا داشته باشید، بهتر از زعفران پوشال بخرید.

 

انواع زعفران-زعفران پوشال

در آتسز بخوانید
فواید زعفران برای زنان ، جادوی گیاه سرخ
  1. زعفران دخترپیچ

 

زعفران دخترپیچ که آن را با نام زعفران رشته کامل هم می‌شناسند از جمله انواع زعفران است که به عنوان اصیل‌ترین و بهترین نوع زعفران شناخته می‌شود. علت‌ نام‌گذاری جذاب و عجیب این نوع زعفران به این دلیل است که از گذشته های بسیار دور و پیش از اینکه فعالیت‌ها صنعتی شوند، کار برداشت و دسته‌بندی زعفران توسط دختران انجام می‌گرفت. زعفران دختر پیچ شاخه‌های کامل زعفران همراه با کلاله (قسمت سرخ رنگ)، خامه (قسمت زرد رنگ) و ریشه (قسمت سفید رنگ) را در برمی‌گیرد که به شکل مرتب شده و دسته‌بندی کامل در کنار هم قرار می‌گیرند. زمانی که این نوع زعف